Založ si blog

Yin Yang a ich pozitívne a negatívne vlastnosti

V prechádzajúcom článku som nazval Yin a Yang energiu ako komplementárne sily prítomné všade vo vesmíre. Yin bola prirovnaná k mužskej energii, Yang som prirovnal k ženskej energii.

Obe tieto energie majú svoje pozitíva a negatíva. Pozrime sa na to, ako sa vlastne vyvinuli konkrétne na mužoch a ženách v dobe ľadovej. Tentokrát budem gentleman a dámy majú prednosť.

Ženy praveku neboli iba doma a nestarali sa iba o deti a klábosili. Keďže existovali skupinky pravekých ľudí, konkrétnejšie kmeňe, bola medzi nimi silná rivalita. To znamená, že kým muži išli loviť, ženy obraňovali príbytok. Energia Yang bola v pokoji teplá a príjemná, nežná a zhovorčívá, usmievavá, chápavá a nežná.

Keď ale konkurečný kmeň prišiel kradnúť alebo dokonca plieniť ich domov kým ich vlastní muži boli na love, ženy museli brániť domov samé. Keďže sa museli pohnúť preč od ohňa ktorý ich zohrieval, vyvinula sa u nich nenávisť, krutosť a pomsta. To sú chladnokrvné aspekty Yang energie. Ich najvyššou úrovňou bolo ale odpustenie. Odpustenie prišlo pri zajatí a odvlečení do konkurečného kmeňa, kde zistili prečo sa vôbec takto plienilo.

Ženská doména bola tiež stratégia obrany, mali s ňou totižto väčšie a bohatšie skúsenosti. Pasce vymysleli ženy.

U mužov to bolo presne naopak. Na love im bola zima, chladnokrvný a bez emócií boli bežne v pochode celé dni kým konečne nenašli korisť. A keď vám je zima, sústredenie na cestu, stopovanie korisťi a hlavne ticho pri love boli úple bežné. Pri dlhších cestách museli pochodovať, nie kráčať (zohrievali sa napínaním svalov pri chôdzi).

Keď už ale korisť našli, bolo treba vymyslieť plán (aj mamuti sa bránili a chytiť ich bez boja bolo najväčšie víťazstvo), stratégia lovu bola ich doména. A keď prišiel čas loviť a plán nevyšiel, alebo keď šablozubí tiger zabil jedného z nich, spustila sa v nich horkokrvnosť – hnev, zlosť alebo dokonca zúrivosť. Odpustenie u mužov sa nachádza tiež, v prvom rade ale museli odpustiť sebe, za vlastné zlyhania.

Yin a Yang v dnešnej dobe je ale v oboch pohlaviach, a naše myslenie je posunuté v časopriestore o cca 10 000 rokov dopredu. Máme predsa aj otca, aj mamu z ktorých pochádzame.

Možno čas odomknúť v sebe obi dve.

Vianočné sviatky – rada pri zvládaní depresie

14.12.2022

Vianoce, sviatky pokoja a mieru. Bohužiaľ to neplatí plošne a pre všetkých. Ak niekto trpí depresiami, sviatky ich zvyčajne iba zmocňujú. Neradi o tom veľa hovoríme, a tak som sa rozhodol napísať o spôsobe ako sa preniesť cez tie najtemnejšie obdobia. Otestované na mojej maličkosti. Prvé čo potrebujete vedieť je, že všetko má svoj vlastný rytmus, vrátane [...]

Aplikovaná hermetika — analýza existencie odhore dole

13.12.2022

Vo vesmíre sú prítomné dve hlavné sily. Je to jin a jang, pozitívny a negatívny, vnútorný a vonkajší. Pôvodná dualita. Hermetizmus to nazýva mužský a ženský aspekt reality. Mužské aj ženské sily sú jedna bez druhej neúplné. Sú to komplementárne sily. Mužská sila vo vesmíre je plynutie času. Čas beží bez ohľadu na to, čo robíme. Večný proces existencie musí [...]

Akadémia Policajného zboru

Akadémia Policajného zboru odmietla, že jej zamestnanec figuruje v prípade vraždy Tupého

28.03.2023 09:28

Podľa vyjadrenia akadémie ide o zhodu mien.

Laura Jokelaová - bilbord

Vo Fínsku pred voľbami vyvolal rozruch rasistický plagát

28.03.2023 09:27

Začiatkom apríla sa očakáva tesný súboj sociálnych demokratov premiérky Sanny Marinovej s konzervatívcami a s nacionalistickou Stranou Fínov.

učitelia

Máme deň učiteľov, na Slovensku pracuje 117-tisíc pedagógov

28.03.2023 07:35

Učitelia a odborní pedagogickí pracovníci tvoria 5,4 percenta všetkých zamestnancov.

USA, Nashville, streľba, útočníčka, obete

Zabila šesť ľudí v Nashville a chcela pokračovať

28.03.2023 07:20

Strelkyňa bola bývalou študentkou školy. Náčelník miestnej polície ju identifikoval ako Audrey Haleovú a označil za transrodovú osobu.

Adrian Newton

Ako postaviť svoj chrám

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2216x
Priemerná čítanosť článkov: 739x

Autor blogu

Kategórie